Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Gmina Miasta Wejherowa
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Ochrona Powietrza

ZANIECZYSZCZENIE POWIETRZA NA TERENIE MIASTA WEJHEROWA

 

Pomiary jakości powietrza atmosferycznego wykonane przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w roku 2013 wykazały znaczne przekroczenia wartości dopuszczalnych następujących zanieczyszczeń:

 

Pył zawieszony PM10

Stacja pomiarowa

Maksymalne stężenie średniodobowe

[ µg/m3]

Poziom dopuszczalny (norma)

[ µg/m3]

Częstotliwość przekroczeń stężenia średniodobowego

Maksymalna częstotliwość przekroczeń w ciągu roku (norma)

Wejherowo Plac Jakuba Wejhera

109

50

39

35


 

Benzo(a)piren

Stacja pomiarowa

Pozim średnioroczny

[ ng/m3]

Poziom dopuszczalny (norma)

[ ng/m3]

Wejherowo Plac Jakuba Wejhera

5,0

1


 

Pyły zawieszone PM10 przyczyniają się do zwiększenia zagrożenia infekcjami układu oddechowego (kaszel i trudności z oddychaniem, astma, katar sienny), mogą mieć istotny wpływ na przebieg chorób serca (nadciśnienie, zawał) oraz zwiększają ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe.

Benzo(a)piren (B(a)P) to związki silnie rakotwórcze, które są składnikiem zanieczyszczeń powietrza (występują w pyle zawieszonym PM10).

Wdychając te zanieczyszczenia, każdy z nas jest narażony na choroby i inne dolegliwości. Osłabiony organizm jest bardziej podatny na choroby wirusowe i bakteryjne. Największą emisję pyłów powoduje przede wszystkim spalanie odpadów, drewna i węgla w piecach domowych.

Spalanie odpadów nie prowadzi do ich zniknięcia, lecz do zmiany ich postaci w bardzo niebezpieczne substancje, które krążą w powietrzu!

Kominy gospodarstw domowych znajdują się na niewielkich wysokościach co uniemożliwia wyniesienie zanieczyszczeń na duże odległości i ich rozproszenie przez wiatr, dlatego zanieczyszczenia tak łatwo trafiają do naszych dróg oddechowych.


 

Ważne!

- nie spalaj odpadów !

- przejdź na ogrzewanie z sieci miejskiej lub gazowe, albo przynajmniej wymień swój piec węglowy na bardziej nowoczesny,

- używaj paliwa węglowego dobrej i sprawdzonej jakości,

- ograniczaj zużycie ciepła,

- korzystaj z komunikacji zbiorowej lub roweru zamiast samochodu,

- nie spalaj w ogrodzie pozostałości roślinnych - przekazuj je do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.


 

Kampania edukacyjna pokazująca korzyści zdrowotne i społeczne z eliminacji niskiej emisji
dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku prowadzona jest w ramach konkursu "KAWKA dla Pomorza – ograniczenie niskiej emisji" oraz z udziałem środków udostępnionych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu Priorytetowego
"Likwidacja niskiej emisji wspierająca wzrost efektywności energetycznej i rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii. Część 1) Program pilotażowy KAWKA"

 

Celem Programu jest zmniejszenie narażenia ludności na oddziaływanie zanieczyszczeń powietrza poprzez zmniejszenie emisji zanieczyszczeń w szczególności pyłów PM 2,5 i PM 10 oraz CO2.

 

Kwota dofinansowania wynosi do 90 % kosztów kwalifikowanych, w tym do 45% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia ze środków udostępnionych przez NFOŚiGW w formie dotacji.

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Wojciech Dzieliński 04-05-2015 12:25
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 04-05-2015
Ostatnia aktualizacja: - 04-05-2015 12:25